Zlato a peníze

Zlato a peníze

Vlastnosti peněz

Peníze slouží jako zúčtovací jednotka, pomocí které můžeme vyjádřit ceny ostatního zboží a služeb (např: kilo pšenice, kilo železa, hodinu lidské práce, opotřebení stroje = odpis, spotřebu elektrické energie, atd...). Penězi lidstvo získalo univerzální prostředek směny, který je lehce přenositelný a každým akceptovatelný. Díky penězům se může primitivní směna dvou zboží rozdělit do dvou dílčích obchodů (prodej eventuálně nákup zboží za peníze), které se mohou uskutečnit na různých místech a v různé době. Základním předpokladem ale je to, že tyto peníze v mezičase uchovají hodnotu.

Proto jsou na peníze jsou kladeny vysoké nároky.

Peníze by měly být libovolně dělitelné a homogenní zboží, aby jej bylo možné použít pro výměnu za zboží malé hodnoty. Samozřejmě musí dobré peníze vydržet stovky let a nezničit se ani se nepoškodit. Musí být nezničitelné. Peníze musí být ve vztahu k ostatnímu zboží vzácným zbožím.
Pro dlouhodobé uchování hodnoty je obtížně akceptováno zboží, které může být každým vyrobeno. Peníze můžou splnit své funkce jen tehdy, pokud je lidstvo chce vlastnit. Luxusní zboží je ideálním prostředkem směny. Kvalitní peníze musí být dlouhodobě celosvětově žádané a akceptovatelné. Jen drahé kovy splňují veškeré požadavky a mají všechny vlastnosti, které jsou na peníze kladeny.

Zlato jsou ideální peníze.

Dělitelnost zlata

Zlato je libovolně jednoduše dělitelné. Zlato může být vylisováno na velice tenkou „plech“ o síle 0,1 tisícinu milimetru. Z jedné unce (31,1g) zlata může být vyroben drát o délce 70km anebo 1 unce zlata může být vylisována do „plechu“ s povrchem 16m2. Dělením se zlato neznehodnotí a jednoduchým výrobním procesem s nízkými náklady lze z libovolného počtu malých kousků opět udělat jeden větší kus.

Stabilita, nezničitelnost zlata

Zlato je nezničitelné (nekoroduje, nerezaví, neubývá) a po tisíciletích neztatí nic ze svého třpytu.

Vzácnost zlata

Zlato nemůže nikdo vyrobit (žádná vláda, žádná banka, žádný politik) a tím jej znehodnotit. Zlato se musí pracně těžit z nalezišť. Zlato má vlastní vnitřní materiálovou hodnotu. Těžení zlata při současných nákladech a ceně zlata je rentabilní, pokud výnosnost horniny dosahuje 2-4g na jednu tunu horniny. Podle odhadů se od počátku lidstva vytěžilo cca 170000 tun zlata a kdyspozici v nalezištích zbývá cca 51000 tun zlata. Ročně se vytěží cca 2500 tun zlata.
V 1000 tunách horniny zemské kůry se podle odhadů nachází jen nepatrné množství zlata. V jedné tuně zemské kůry se nachází cca 4 mg zlata (v mořské vodě je to jen 0,01mg na metr krychlový). Nebo-li v 1 miliónů gramů zemské kůry se nachází 0,004g zlata. Tedy v 1000 tunách zemské kůry se nachází 4g zlata. Cena zlata by musela být 1000x větší, aby se za jinak stejných podmínek (nesměly by vzrůst náklady na těžbu zlata ze zemské kůry) oplatilo zlato těžit. Vlastníci zlata můžou důvěřovat tomu, že zlato i v budoucnu bude vzácné. Naproti tomu náklady na vytisknoutí  papírové bankovky se pohybují v haléřích nebo v jednotkách korun (záleží na nominální hodnotě bankovky). Výroba elektronických peněz je ještě levnější. Papírové nebo elektronické peníze nemají žádnou vnitřní materiálovou hodnotu.

Zlato jako luxusní zboží

Třpyt zlata přitahuje lidstvo odjakživa. Od Antiky je zlato považováno za ideál bohatství a luxusu.
Každoroční poptávka zlata ze šperkařského průmyslu dokládá, že zlato neztratilo nic ze své atraktivity.

 

..

  2010 © MAXMETAL s.r.o. Všechna práva vyhrazena.

Kontaktní údaje:
Email: maxmetal@maxmetal.cz,
Tel: +420 581 696 659
IČ: 28595599
DIČ: CZ28595599
 
 

Maxmetal s.r.o.

Investiční zlato a stříbro v Praze a na Moravě

Otevírací doba:
PO - PA: 8-16

telefon:: 604 821 006