Zlaté slitky,zlaté cihly-info

Investiční zlaté slitky

Již před 2000 lety se používaly první zlaté slitky jako platidlo.

 

imgZlaté slitky jsou vyráběny rafinéry drahých kovů např.: zlaté slitky Heraeus, zlaté slitky Umicore (dříve také zlaté slitky Degussa), zlaté slitky Argor-Heraeus, zlaté slitky Pamp, ... nebo jako zakázková výroba pro světové banky např.:  zlaté slitky Credit Suisse, zlaté slitky Commerzbank, zlaté slitky UBS nebo pro státní firmy vlastněné centrálními bankami např.: zlaté slitky Münze Österreich. Zlaté slitky nepodléhají žádné standardizaci a jsou nabízeny v různých variantách a provedeních raženém (do cca 100 gramů) a odlévaném.

Výroba ražených zlatých a stříbrných slitků probíhá ve dvou výrobních procesech. Nejdříve se z pásu drahého kovu vysekne polotovar, který v druhé fázi ražením získá výslednou podobu. Ražené zlaté slitky jsou nejčastěji nabízeny v následujících velikostech: 1 g; 2 g; 2,5 g; 5 g; 10 g; 20 g; 31,1 g; (1 oz), 50 g; a 100 g. Platina a palladium od cca 250 g nejsou (z důvodu počtu a nákladů) produkovány ve formě odlitků, ale jsou vysekávány. Malé zlaté slitky s hmotností do 10 g jsou často ozdobeny obrazovým motivem. Například zadní stranu rakouských zlatých slitků o hmotnosti 1 g, 5 g a 10 g certifikovaných švýcarskou firmou Argor-Heraeus SA zdobí jezdec na vídeňském lipicánovi. Obrázek je s holografickým efektem, díky němuž ho lze považovat i za bezpečnostní prvek. Polotovarem jsou obchodní nebo průmyslové slitky a pruty, které jsou převálcovány.

Lité zlaté slitky se vyznačují zakulacenými rohy, slévarenským úkosem, matným a nepřímosměrným povrchem a lehce rozdílnými rozměry. Ručně se na zlaté slitky razí následující údaje: ryzost (uváděná v tisícinách 999,9), hmotnost, logo, číslo tavby – častěji výrobní číslo kusu. Kromě obdélníkových slitků existuje mnoho různých variant: kulaté, oválné kvadratické, atd. s různými motivy a různých hmotností (Chi, Don, Tael, Tola). Nabídku doplňují zlaté slitky vybavené bezpečnostním prvkem – Kinebar.

Pruty s váhou nad jeden kilogram se v odborné terminologii nazývají – obchodní pruty. Obchodní pruty zlata mají váhu 400 uncí (cca 12,5 kg), u stříbra 30 kg, u platiny 5 kg a u palladia 3 nebo 5 kg (obě velikosti). U obchodních prutů existují váhové odchylky, proto každý prut kromě obvyklých údajů má i přesně změřenou hmotnost. (Např. u 30 kg prutů stříbra může hmotnost kolísat v několika kg).

Zpracovatelé drahých kovů jsou celosvětově rozšíření. Jejich výrobky – slitky drahých kovů nepodléhají žádnému zvláštnímu právnímu určení ohledně velikosti, ryzosti a vzhledu slitků. Cenu slitku určuje ryzost a celková hmotnost. Londýnskou burzou kovů “The London Bullion Market Association – krátce "LBMA" byla zavedena ochranná známka “good delivery“ - tyto slitky jsou potom celosvětově při prodeji a nákupu uznávány. Producent slitků splňuje určené předpoklady, údaje na jeho slitcích jsou pravdivé a závazné. Oproti mincím, není na slitcích uveden rok vydání. Produkce slitků je určena poptávkou na trhu. Díky výrobnímu procesu – např. při ražení jen z jedné strany - jsou slitky o něco levnější než mince. Někteří výrobci lisují slitky do fólií.

imgCena investičního zlatého slitku nebo mincí se vždy skládá ze dvou položek: aktuální ceny zlata na světovém trhu (v USD) a obchodní přirážky (tzv. premium). Jde o celkovou přirážku, která v sobě obsahuje náklady na dopravu zlata, jeho pojištění, náklady na výrobu zlatých slitků a mincí a náklady spojené s logistikou až k zákazníkovi. 

Od DPH jsou osvobozeny zlaté slitky, které mají ryzost větší než 995 tisícin.

Jistotu pro investora představují zlaté slitky v tradiční podobě plochých cihel, přesněji cihliček (slitků). Největší běžně obchodovaná zlatá cihla o hmotnosti 1 000 g se s přehledem vejde do krabičky od cigaret. Nejmenší obchodovaný slitek o váze 1 g pak svými rozměry 9 x 15 x 0,4 mm odpovídá SIM kartě do mobilního telefonu.
Rozměry i tvar zlatých cihel nejsou pevně dány a u různých výrobců se liší. Každý investiční zlatý slitek ale nese označení výrobce, identifikační číslo a údaj o hmotnosti a ryzosti slitku. Některé, zejména menší slitky jsou prodávány v dárkových etujích s certifikátem osvědčujícím jejich pravost. U větších slitků a investičních mincí nejsou certifikáty obvyklé.

 

..

  2010 © MAXMETAL s.r.o. Všechna práva vyhrazena.

Kontaktní údaje:
Email: maxmetal@maxmetal.cz,
Tel: +420 581 696 659
IČ: 28595599
DIČ: CZ28595599
 
 

Maxmetal s.r.o.

Investiční zlato a stříbro v Praze a na Moravě

Otevírací doba:
PO - PA: 8-16

telefon:: 604 821 006