Stříbro - základní údaje

Stříbro je kov, který je nenahraditelný v průmyslu a současně po staletí slouží k investičnímu ukládání volných peněžních prostředků. Stříbro je u investorů velice oblíbený kov, s očekávaným příslibem budoucího zhodnocení dnes investovaných prostředků, proto má stříbro u investorů vášnivé přiznivce.

img

Stříbra se nalézá desetkrát více než zlata.

Stříbro je nejčastěji se vyskytující vzácný kov. Ročně se vytěží cca 21.000 tun stříbra ze zemského povrchu (zlata cca 2500 tun zlata). Jen malá část vytěženého stříbra se získává tzv. primární těžbou stříbra, větší množství stříbra se získává jako vedlejší produkt při těžbě mědi, olova nebo zlata. Mezi největší producenty v těžbě stříbra patří Peru, Mexiko, Čína, Čile a Austrálie, tyto země v těžbě stříbra představují asi 60% celkové roční těžby stříbra.
Podle odhadů analytiků se doposud vytěžilo na celém světe cca 1,3 mil. tun stříbra (zlata cca 165.000 tun). Oproti zlatu se velká část tohoto množství stříbra vytěžila již před druhou polovinou 20. století.

Celkem se dostává na trh necelých cca 30.000 tun stříbra ročně.

Každoroční nabídka nově vytěženého množství stříbra ze zemského povrchu se rozšiřuje o cca 5000-6000 tun recyklovaného stříbra a rovněž o cca 1300 tun ročně prodaného stříbra např. centrálními bankami.

Nabídka stříbra může v budoucnu mírně stoupat.

Avšak samotná cena stříbra může mít v budoucnu menší vliv na samotnou nabídku stříbra. Nabídka stříbra je daleko více závislá na těžbě např. mědi a olova (těžba stříbra jako vedlejší produkt při těžbě mědi a olova). V posledních letech značný cenový nárůst u těchto kovů (např. mědi, olova) vedl k otevírání nových dolů, které umožní získat i větší množství stříbra. Současně se ale s největší pravděpodobností nedá předpokládat, že se v budoucnu budou opakovat již dříve uskutečněné velké prodeje stříbra ze strany centrálních bank.

img

Průmyslovou poptávku po stříbře doplňuje v posledních letech neustále roustoucí zájem investorů po investičním stříbře v podobě stříbrných slitků a micí.
Samotná poptávka investorů v posledních letech napomáhá růstu ceny stříbra. Významným poptávkovým základem je průmyslové využití stříbra.

Průmysl absorbuje více než polovinu disponibilního množství stříbra.

Stříbro se používá např. v elektronickém průmyslu, fotografickém průmyslu, fotovoltaickém průmyslu, při výrobě plasmových obrazovek, zrcadel, baterií atd. Již od středověku se stříbro používá při výrobě šperků a spotřebních předmětů.

 

 

 

..

  2010 © MAXMETAL s.r.o. Všechna práva vyhrazena.

Kontaktní údaje:
Email: maxmetal@maxmetal.cz,
Tel: +420 581 696 659
IČ: 28595599
DIČ: CZ28595599
 
 

Maxmetal s.r.o.

Investiční zlato a stříbro v Praze a na Moravě

Otevírací doba:
PO - PA: 8-16

telefon:: 604 821 006