Němci nakupují investiční zlato

Německé obyvatelstvo hromadí investiční zlato.

Od vypuknutí finanční krize celosvětově roste mezi investory zájem o investiční zlato. Soukromí investoři z celého světa nakupují především Investiční zlato - zlaté mince Kangaroocelosvětově akceptovatelné zlaté mince.

 

Právě němečtí střadatelé, kteří utrpěli velké ztráty během měnových reforem po obou světových válkách, zajišťují svůj majetek investičním zlatem. Obavy z inflace a zhroucení eura zvyšují zájem o investiční zlato. Podle Michaela Mesarica, šéfa švýcarské rafinérie Valcambi1, investiční zlato nakupují především lidé ve věku od 40 do 70 let, kteří slyšeli od svých rodičů o válkách, krizích a znehodnocení pěněz. Investiční zlato není vyhledáváno jen jako uchovatel bohatství. Podnik vychvaluje investiční zlato i jako ideální prostředek směny v krizových dobách.

 

V prosinci 2012 zveřejnila německá vysoká škola Steinbeis2 svoji studii, ze které vyplývá, že již nyní vlastní jen samotné německé obyvatelstvo pět procent celosvětových zásob zlata. Němci hromadí především celosvětově obchodovatelné zlaté mince, zlaté slitky a šperky. Vlastnictví zlata se v Německu během posledních dvou let vyrazně zvýšilo a hodnota zlata zřetelně převýšila hodnotu akcií nebo hodnotu úročených cenných papírů na důchod (dluhopisů). Německé domácnosti podle této studie vlastní zlato v hodnotě 393mld euro. V průměru každý německý obyvatel (včetně dětí, nemluvňat, důchodců) vlastní 62 gramů zlatých mincí a slitků a 55 gramů zlatých šperků. Dále ze studie vyplývá, že s rozhodnutím investovat do zlata je drtivá většina Němců spokojena. Investiční zlato zvyšuje u Němců pocit jistoty. Jen 8% Němců přemýšlí nad tím, že zlato v budoucnu prodá, naproti tomu 85% investorů plánuje další nákupy. Další budoucí nákupy fyzického zlata plánují v každém případě majetní Němci s čistým příjmem nad 4000euro měsíčně.

 

Podle organizace World Gold Council nakoupili celosvětově investoři v roce 2002 zlato v hodnotě za 3,5mld USD, v roce 2011 už to bylo za 77 mld USD1. Mezi soukromými investory je zájem především o celosvětově obchodovatelné zlaté mince.

 

Investiční zlato 50g Combibar

 

Švýcarská rafinérie Valcambi nabízí od roku 2011 jako alternativu ke zlatým mincím 50gramový slitek - Combibar, který lze v případě potřeby rozdělit na 50 samostatných destiček, každá o váze 1 gram. Podle Mesarica, šéfa Valcambi1, může být tento produkt v budoucnu použit ve vyspělých ekonomikách jako ideální prostředek směny. V německy mluvicích zemích prodeje každým rokem rostou. V zemích jako je Indie, která je největším spotřebitelem zlata na světě, se zlato již dnes stalo paralérní měnou a jen samotných Combibárů se v Indie prodalo na mnoho tun. Jen samotné indické obyvatelstvo odebírá každoročně přes 30% nově vytěženého zlata.

 

 

Srovnání vlastnictví zlata v Německu a v ČR.

 

Vlastnictví zlata v Německu

Devizové rezervy německého státu 3395 tun*
Německé obyvatelstvo 9360 tun**
Množství zlata v Německu celkem 12755 tun

* zdroj dat: World Gold Council; stav srpen 2012
** 62g+55g=117g * 80 000 000 (počet obyvatel v Německu) = 9 360 000 000g = 9360 tun

Vlastnictví zlata v ČR

Devizové rezervy českého státu 12,3 tun*
Dovoz zlata do ČR pro české obyvatelstvo v roce 2011 4 tuny**

*zdroj dat: World Gold Council; stav srpen 2012
**Ze statistiky českého statistického úřadu vyplývá, že se v roce 2011 dovezlo do ČR zlato – s vyjimkou kovu pro průmyslové využití - v hodnotě 4,1mld Kč. To přibližně při současných cenách odpovídá cca 4,1 tunám zlata. A což je o necelých sedmdesát procent více než v roce 2010.

 

V Německu má investiční zlato všeobecnou podporu i podporu mezi politiky.

 

Jens Weidman, šéf německé centrální banky v půlce září ve svém projevu citoval „Fausta od Goetha“ a chválil zlato2. V peněžním systému je zlato nadčasovým prostředkem uchování bohatství a prostředkem směny.

 

O co méně zlata v ČR obyvatelstvo vlastní, o to více vlastní tzv. „cenných“ papírů, akorát se začínáme divit, že např. čím dál více dlužníků není schopno nebo ochotno své dluhy splácet a z „cenných“ papírů se v poslední době postupně stávavají „bezcenné“ papíry. Většina z nich nemá ani papírovou podobu.

 

Závěr:

V Německu je průmysl a stát a lidé vlastní zlato.

V ČR jsou už jen zbytky průmyslu a propagandou je obyvatelstvo do poslední chvíle masírováno ať kupuje tzv. „cenné“ papíry (akcie, dluhopisy a tzv. "papírové" měny).

 

26.12.2012, redakce Maxmetal


1 www.cash.ch

2 www.focus.de

 

..

  2010 © MAXMETAL s.r.o. Všechna práva vyhrazena.

Kontaktní údaje:
Email: maxmetal@maxmetal.cz,
Tel: +420 581 696 659
IČ: 28595599
DIČ: CZ28595599
 
 

Maxmetal s.r.o.

Investiční zlato a stříbro v Praze a na Moravě

Otevírací doba:
PO - PA: 8-16

telefon:: 604 821 006