Kontrola ryzosti zlata a drahých kovů

Kontrola ryzosti a homogenity zlata a drahých kovů

Firma Maxmetal s.r.o. vlastní profesionální technologie a know-how k nedestruktivním kontrolám drahých kovů. Investiční zlato, investiční stříbro, investiční platina nebo investiční palladium se vyrábějí ve formě mincí nebo slitků. Moderní profesionální metody kontrol drahých kovů jsou zcela nedestruktivní a nijak zkoumané např. investiční zlato nebo investiční stříbro nepoškodí. Mezi tyto nedestruktvní metody patří např: metoda spektrální analýzy, metoda elektrické vodivosti, metoda ultrazvuku. Kombinace těchto metod umožňuje kontrolovat ryzost a homogenitu nejen na povrchu, ale v celém objemu zkoumanéhu kusu, tedy i vevnitř kusu.

Kontrola ryzosti zlata a drahých kovů 

Kontrola ryzosti zlata spektrální analýzou pomocí spektrometru.

Firma Maxmetal s.r.o. pro rychlé a nedestruktivní měření ryzosti používá spektrometr GoldXpert  amerického výrobce Olympus Innov-X Inc., která je  považována za vedoucí světovou firmu v oboru RTG analyzátorů.

Spektrometry GoldXpert pro měření využívají screeningové metody ED-XRF (Energo dispersní rentgenová fluorescenční technologie).

Spektrometry GoldXpert jsou v ČR typově schváleny Státním úřadem pro jadernou bezpečnost. Výrobní číslo spektrometru pro firmu Maxmetal je:600357; číslo protokolu o kontrole kalibrací spektrometru je: IX/051/2013.

Spektrometr je určen pro přesné zjištění chemického složení materiálu včetně drahých kovů a zjištění ryzosti, tedy přiřazení karátů. Spektrální analýza je moderní zcela nedestruktivní metoda a slouží pro rychlou analýzu chemického složení povrchu materiálu.

 

 

 

 

Protože spektrometr přesně změří chemické složení jen povrchové vrstvy materiálu, je nutné použít další přístroje, které spolehlivě zkontrolují ryzost a homogenitu v celém objemu zkoumané mince nebo slitku, tedy i vevnitř kusu. K tomu slouží  metoda elektrické vodivosti a metoda ultrazvuku. 

 

 

Kontrola ryzosti a homogenity mincí a slitků pomocí elektrické vodivosti.

Kontrola ryzosti a homogenity mincí a slitků pomocí elektrické vodivosti

 

 

Metoda měření elektrické vodivosti nejen na povrchu, ale v celém objemu zkoumaného kusu spolehlivě určí ryzost a homogenitu měřeného kusu. Metoda měření elektrické vodivosti je vhodná pro kontrolu pravosti (ryzosti a homogenity) zlata a jiných drahých kovů např. pro zlaté mince nebo slitky od hmotnosti 1g do hmotnosti 100g (ale i těžší kusy). Každý elektricky vodivý materiál má jinou elektrickou vodivost. Slitky a mince, které jsou zalisovéné do tenkých plastových folií a obalů, lze změřit a zkontrolovat i přes tyto folie a nemusí se vytahovat ven z folií. Měření je absolutně nedestruktivní.

 

investiční zlato kontrola pravosti 

 

Kontrola ryzosti a homogenity zlatého slitku 1 Oz kinebar nejen na povrchu, ale v celé tloušťce (v celém objemu) zlatého slitku, tedy i  vevnitř kusu.  

 

 

 

 

 

 

Kontrola homogenity mincí a slitků pomocí ultrazvuku.

Kontrola homogenity mincí a slitků pomocí ultrazvuku

 

Tato metoda je založena na měření šíření zvuku v materiálech. V každém materiálu se šíří zvuk jinou rychlostí. Metoda ultrazvuku se používá pro kontrolu pravosti (ryzosti a homogenity) mincí a slitků z drahých kovů do hmotnosti 30kg (ale i těžších) a to v celém objemu zkoumaného kusu. Metoda ultrazvuku umožňuje spolehlivě zkontrolovat homogenitu malých i velkých kusů. Metoda je zcela nedestruktivní.

 

 

 

analyza-zlateho-slitkuanalyza-zlateho-slitku-1

 

 

..

  2010 © MAXMETAL s.r.o. Všechna práva vyhrazena.

Kontaktní údaje:
Email: maxmetal@maxmetal.cz,
Tel: +420 581 696 659
IČ: 28595599
DIČ: CZ28595599
 
 

Maxmetal s.r.o.

Investiční zlato a stříbro v Praze a na Moravě

Otevírací doba:
PO - PA: 8-16

telefon:: 604 821 006